
| Parameter | Value |
|---|---|
| Capacitance | 220 nF |
| Voltage Rating (DC) | 16 V |
| Tolerance | 20 % |
| Length | 990.6 µm |
| Width | 508 µm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Dielectric | X5R |
| Case Code (Imperial) | 0402 |
| Case Code (Metric) | 1005 |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 16 V |
| Thickness | 558.8 µm |
| RoHS | Compliant |
Stock: 34693
Distributors
pcbx
Unit Price$0.06882
Ext.Price$0.06882
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.06882 | $0.06882 |
| 10 | $0.02693 | $0.26930 |
| 50 | $0.01813 | $0.90650 |
| 100 | $0.01564 | $1.56400 |
| 500 | $0.01128 | $5.64000 |
| 1000 | $0.00940 | $9.40000 |
| 3000 | $0.00895 | $26.85000 |
| 5000 | $0.00852 | $42.60000 |
| 10000 | $0.00812 | $81.20000 |
